Sta-Ring ASF motorun rulmanlarını ve bağlı olduğu ekipmanları istenmeyen mil akımları ve meydana getirdiği hasarlardan koruma görevi yapmaktadır. Milyonlarca süper iletken kılları sayesinde elektrik akımının rulmanların üzerinden geçmesini engeller. Böylece makine ve ekipmanların yüksek bakım masrafları oluşmaz, zamansız duraksamalar yaşanmaz 60 yılı aşan tecrübemizle optimal dizayn ve özelliklerle ürettiğimiz fırçalar uzun yıllar ilk günkü verimliliğiyle çalışmaktadır.

Özellikleri

 • Sta-Ring ASF toz, kir, nem ve yağdan etkilenmez.
 • Sta-Ring ASF yüz binlerce boşaltım kanalı sayesinde, rulmanları hasardan koruyabilmektedir.
 • Sta-Ring ASF düşük maliyetli bir çözümdür ve her güçteki AC – DC motora uygulanabilir.
 • Sta-Ring ASF herhangi bir bakım gerektirmez.
 • Sta-Ring ASF motorun ön ve arka miline uygulanabilir.
 • Sta-Ring ASF mikro fiber kılları sayesinde motor milinde hiçbir tahribata ve aşınmaya sebep olmaz.
 • Sta-Ring ASF müşterinin ihtiyacı doğrultusunda özel ölçülerde üretilebilir.
Mil Akımları, Neden Olduğu Hasarlar ve Engellenmesi
 • Günümüzde artan enerji maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla endüstride frekans konvertörü (PWM, VFD, sürücü) kullanılmaya başlanmıştır. Bu da rulman hasarları içerisinde pek bilinmeyen yeni bir hasarın oluşumuna sebep olmuştur.
 • Frekans konvertörünün çalışması sırasında ortaya çıkan dV/dt (gerilim yükselme hızı) neticesinde motorun statör ve rotoru arasında bir parazit kondansatör meydana gelir. Dolayısıyla motor mili üzerindeki gerilim zamanla artar Gittikçe artan bu gerilimden oluşan mil akımı en kolay yolu izleyerek sistemden uzaklaşmak ister.
 • Sistem üzerinden en kısa ve dirençsiz yol rulmanlardır. Bu nedenle mil akımları, rulmanlar üzerinden sistemden uzaklaşır

Kırmızı renk ile gösterilen akım yolu, dönüş yolu rulmanlardan ve sonunda da motorun topraklama bağlantısından toprağa geçen, rotora eşleşmiş kapasitif akımdır. Bu yol, sonunda bir rulman hasarına neden olacak şekilde motorun rulmanlarından geçen bir akım yaratmaktadır.

Yeşil ile işaretlenen yol ise yine stator sargılarından rotora kapasitif olarak eşleşmiş akımı göstermektedir. Bu yol, motorun kasnak tarafındaki rulmanında ve motoru yüke bağlayan bazı kaplin çeşitlerinde kaplinin kendisinde hasar meydana getirmektedir.

Sarı renk akım, motor gövdesi, motor rulmanı, motor mili, kaplin, motorun kasnak tarafındaki rulman, yükün topraklanması ve en sonunda sürücünün topraklanmasından geçerek akmaktadır. Bu yoldan geçen akım, kapline olduğu kadar, motora ve motorun kasnak tarafındaki rulmanına da hasar verecek potansiyele sahiptir.


Rulmanlar üzerinde oluşan yoğun deşarj akımları, rulman bileziğinde buzlanma, yivlenme ve çukurlaşmaya sebep olur, deşarj akımının sürekliliğinden dolayı rulman üzerinde oluşan çukurların sayısı ve derinliği artar.

Bu tipte oluşan rulman hasarları, yüksek bakım masrafları ve üretim kayıplarına sebep olur.

RULMANLARINIZA BUNUN OLMASINA İZİN VERMEYİN!

Sta-Ring ASF motor ve ekipmanlarını istenmeyen mil akımları ve hasarlardan korumak için son teknoloji ile geliştirilmiştir. Milden gövdeye çok küçük empedansa sahip yol oluşturan ve rulmanları tamamen atlayacak özellikte maxi iletken mikro fiber kıllar içeren patentli teknolojiye sahiptir. (patent no: 2013/04117)

Montaj

Sta-Ring ASF 3 farklı üretim tekniği sayesinde her türlü motora kolayca ve hızlı bir şekilde monte edilebilir.

 • Sta-Ring ASF (Tek parça mil topraklama bileziği)
 • Sta-Ring ASF Split ( 2 parça yarım ay mil topraklama bileziği)
 • Sta-Ring ASF CHN (Motor gövdesinin delinemeyeceği durumlarda Sta-Ring ASF CHN’nin gövdesinde bulunan yapıştırma kanalları sayesinde motor gövdesine yapıştırılarak monte edilir.

Talimatlar


 

1- Motor milinin ve Sta-Ring ASF’nin temas edeceği yüzeyin boya ve benzeri yalıtkan malzemelerden temizlendiğinden emin olun.

 

 

 

2- Sta-Ring ASF’yi motor milinde döndürerek merkezleyin ve montaj deliklerinin yerini işaretleyin.

 

 

 

3- 3 mm lik bir matkap ile gövdeye montaj deliklerini açın.

 

 

 

 

4- Sta-Ring ASF’yi elektrik iletkenliği iyi olan vidalar ile gövdeye monte edin. Elektrik akımı vidalar üzerinden geçeceğinden bu husus önemlidir.

 

 

 

5- Sta-Ring ASF motorunuzun topraklanmasını sağlamaz. Sta-Ring ASF’den verim alabilmek için motorunuzun iyi topraklanması gerekmektedir.

Sta-Ring ASF Teknik Raporu ve Ek Belgeler